SŁOWNIK PTASZKÓW POLSKICH
Scena na Łasztowni

Nagrodzone na konkursie Chimery opowiadanie Jakuba Morawskiego, doktoranta Kulturoznawstwa stało się dla Krzysztofa Materny inspiracją do podjęcia z autorem rozmów na temat spektaklu teatralnego. Kuba Morawski ze swoim absolutnym słuchem językowym stawia nas jako społeczeństwo przed koniecznością odpowiedzi na zasadnicze pytanie. Czy polski język jest w dalszym ciągu narzędziem naszej komunikacji, czy rozbija naszą językową tożsamość? Odpowiada na pytanie czy chcemy się słuchać nawzajem skoro się nie rozumiemy.


W całości „Ptaszków” autor tworzy językowy pejzaż nieporozumień, posługując się dodatkowo własną, wyrafinowaną składnią, która stanowi wyzwanie dla wybitnych aktorów, jakich udało mi się pozyskać do realizacji spektaklu. Zadajemy sobie również pytanie czy brak komunikacji, ilość językowych nieporozumień nie stanowi poważnego społecznego problemu dla którego rozwiązaniem byłaby zbiorowa terapia?


„W czasach w których żyjemy, w których nie wiemy w jakich czasach żyjemy, coraz trudniej jest się porozumieć. Języki złożone z tych samych niby wyrazów wydają się chcieć coraz bardziej ze sobą kłócić i rozmijać, jakby już dały sobie spokój z możliwością porozumienia. „Ptaszki” chcą mówić o tym jak skłócona wielojęzyczność nie zbiega się w żadną komunikację, a rozmowy między postaciami powodują coraz większą przestrzeń rozmijania się."

Jakub Morawski autor sztuki „Słownik Ptaszków Polskich"RECENZJE / WYWIADY:

Doda na scenie Teatru Polskiego w Szczecinie

Szczecin. Doda na Scenie na Łasztowni Teatru PolskiegoSzanowni Państwo,

informujemy, że prezentowane treści mogą okazać się nieodpowiednie dla dzieci lub osób małoletnich. Prosimy o rozwagę – dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy.