Wystawa „Europejski plakat teatralny i kabaretowy od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku z kolekcji Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie”

Treść:


Europejski plakat teatralny i kabaretowy od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku z kolekcji Muzeum Etnografii i
Przemysłu Artystycznego Instytutu Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie

 
Wystawa jest prezentowana w Teatrze Polskim od 6 sierpnia do 30 listopada 2023 roku.
Na ekspozycji można obejrzeć plakaty reklamowe, m.in. przedstawień teatralnych, filmów, spektakli baletowych, oper, kabaretów, a nawet balów maskowych i pokazów gimnastyki.
 
Wśród  artystów będących autorami prac prezentowanym na wystawie, są m.in. uznany malarz, plakacista postimpresjonizmu, twórca litografii i ilustracji, na których uwieczniał życie bohemy dziewiętnastowiecznego Paryża - Henri de Toulouse-Lautrec, czołowy, czeski przedstawiciel secesji i fin de siecle'u - Alfons Mucha, najwybitniejszy polski plakacista lat międzywojennych, zdobywca Grand Prix na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Artystycznego w Paryżu w 1925 roku - Tadeusz Gronowski, francuski malarz i grafik, prekursor i mistrz plakatu w czasie "belle époque" - Jules Cheret.
 
Jednym z najsłynniejszych plakatów na wystawie jest ten autorstwa Alfonsa Muchy do sztuki pt. „Gismonda” w 1894 roku. Artysta stworzył go na zlecenie dyrektorki i gwiazdy Théâtre de la Renaissance, Sary Bernhardt. Jak się potem okazało, stworzone przez Muchę wyobrażenie Gismondy było przełomowym momentem w jego karierze. Wykonany w ciągu kilku dni projekt zaowocował kilkuletnim kontraktem i komercyjnym sukcesem prac artysty. W następnych latach Mucha wykonał wiele zamówień, dla Sary Bernhardt, ukazując ją w „Lorenzacciu” Musseta, „Damie Kameliowej” Dumasa-syna czy „Samarytance” Rostanda – wszystkie te plakaty będzie można obejrzeć na wystawie w naszym teatrze.

Galeria: