"Love is the only way" - koncert muzyki filmowej Jana A.P. Kaczmarka

Bilety:


O spektaklu:


Zapraszamy na wyjątkowy koncert muzyki filmowej kompozytora Jana A.P. Kaczmarka, który odbędzie się w wykonaniu znakomitego zespołu akordeonowego Motion Trio oraz orkiestry Baltic Neopolis Orchestra.

Motion Trio – polskie trio akordeonowe, łączące w swej twórczości ogień muzyki o korzeniach wschodnioeuropejskich z lodowatą precyzją wielkich kompozytorów klasycznych. Pełna pasji i namiętności muzyka Motion Trio została doceniona przez współczesnych mistrzów, takich jak Michael Nyman, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Bobby McFerrin czy Joe Zawinul. Oryginalny repertuar Motion Trio zawdzięcza autorskim kompozycjom artystów tworzących zespół, w głównej mierze leadera - Janusza Wojtarowicza oraz Pawła Baranka i Marcina Gałażyna.

Pierwsze spotkanie Motion Trio z Janem A.P. Kaczmarkiem i jego muzyką miało miejsce w 2012 roku kiedy to mieliśmy zaszczyt wystąpić podczas koncertu otwarcia drugiej edycji Transatlantyk Festival w Poznaniu. Jan A.P. zaproponował nam wykonanie fragmentu "Koncertu Jankiela".
Minęły lata, w 2018 r podczas porządkowania pracowni, zupełnie przypadkowo wpadła mi w ręce cała partytura "Koncertu Jankiela" - w oryginale skomponowanego na dwoje cymbałów i orkiestę. Zacząłem ją szczegółowo przeglądać i odkryłem, że ten utwór wspaniale zabrzmi w całości w wersji na trzy akordeony z orkiestrą. Zadzwoniłem z tym pomysłem do Pana Jana i spotkałem się z dużą przychylnością. Do dziś pamietam jego wskazówkę - "minimalizm liryczny" - i z tym, dzwoniącym w uszach hasłem, przystapiłem do pracy.
Niestety wybuchła pandemia i trzeba było znów kilka lat czekać na możliwość wykonania koncertu. Propozycja pojawiła się ze strony Maestro Marka Mosia, orkiestry Aukso i środowiska związanego z tym genialnym zespołem. I tak we wrześniu 2022, w tyskiej Audiotece wybrzmiało premierowe wykonanie "Koncertu Jankiela" w wersji na trzy akordeony i orkiestrę, co więcej - w obeności samego kompozytora Jana A.P. Kaczmarka z rodziną. Niedługo potem Pan Jan zaproponował mi stworzenie projektu opartego w całości na swojej muzyce.
W ciągu kilku miesięcy powstał projekt "Kaczmarek by Motion Trio" na trzy akordeony, orkiestrę smyczkową i harfę.
W programie koncertu znalazły się nie tylko najsłynniejsze utwory z filmów: "Neverland","Unfaithful", "Hachiko" i "Total Eclipse" ale także fragmenty przejmujących dzieł autonomicznych: "Emigra - Symfonia bez końca", "Silesian Rhapsody" oraz wyżej wymieniony "Koncert Jankiela".
Projekt "Kaczmarek by Motion Trio" to muzyka przepełniona liryką, delikatnością a zarazem dramtyzmem nieprzewidywalności ludzkiego losu, często pełnego bólu, lecz jak podkreśla Mistrz Jan - "MIŁOŚĆ ZWYCIĘŻY WSZYSTKO" .
I tę uniwersalną myśl obraliśmy jako motto całego projektu.

Janusz Wojtarowicz

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA jest smyczkową orkiestrą kameralną, powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych artystów. Od tamtego czasu koncertowała setki razy, realizując zarówno własne cykle, jak i współuczestnicząc w zewnętrznych projektach artystycznych. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, muzycy chętnie biorą udział w projektach awangardowych. BNO wciąż szuka bowiem nowych obszarów muzycznych inspiracji. Orkiestrą kieruje Emanuel Salvador - koncertmistrz i dyrektor artystyczny oraz altowiolistka Emilia Goch-Salvador. Dzięki ich staraniom, w składzie zespołu znaleźli się najlepsi polscy instrumentaliści oraz kameraliści uczestniczący w ogólnopolskich i międzynarodowych projektach muzycznych. Tożsamość artystyczną orkiestry kształtował szereg osobowości muzycznych. Spośród nich, największy wpływ na zespół wywarł światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev – honorowy dyrektor artystyczny zespołu. Orkiestra zdobyła szerokie uznanie słuchaczy i krytyki, występując w salach koncertowych niemal 30 krajach w Europie i Azji, m.in. w Niemczech, Francji, Czechach, Estonii, Chorwacji, Grecji, Norwegii, Malezji, Japonii, Singapurze, Laosie, Kambodży i na Filipinach. W Polsce zespół koncertował na scenach wielu filharmonii. Orkiestra regularnie współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, m.in. z Danielem Stabrawą, Maratem Bisengalievem, Jakubem Jakiwiczem, Danielem Rowlandem, Carmine Laurim, Leszkiem Możdżerem, Mikołajem Piotrem Góreckim, Mikołajem Majkusiakiem czy Pawłem Łukaszewskim. Na dorobek artystyczny orkiestry składa się dziesięć płyt m.in. : „Ego Sapientia” Marka Jasińskiego (2013), kompozycje Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego (2013), „Kompozycje Szczecińskie” (2013), „Tribute to Carl Loewe” (2014), „Sonatina für Alina” (2014), „Musica Sacra 5” Pawła Łukaszewskiego z udziałem BNO (2014), płytę, która dostała nagrodę muzyczną - Fryderyk, „Il Tramonto” (2015), „4 am Tango” z udziałem Marcelo Nisinmana (2019), oraz „Polish Concerti” vol 1. (2022) płyta z premierowymi utworami skomponowanymi dla Baltic Neopolis Orchestra. Orkiestra wciąż zaskakuje melomanów otwartością na formy współpracy artystycznej i wielowymiarowością swoich koncertów. W kontakcie z publicznością używa oryginalnych środków ekspresji, a repertuar dobiera z precyzją równą największym światowym, muzycznym wydarzeniom.

Obsada:


    • Motion Trio

    • Paweł Baranek
    • Marcin Gałażyn
    • Janusz Wojtarowicz
  • Baltic Neopolis Orchestra