Paulina Maria Janczak

fot. Karolina Nowaczyk

Biografia:


Ukończyła wydział wokalno - aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi. Szkoliła się także pod kierunkiem Rhondy Carlson (USA). Debiutowała w 2008 roku, w Teatrze Muzycznym Roma, gdzie zagrała jako najmłodsza na świecie Christine Daae w musi​calu „Upiór w operze” A. L. Webbera w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. Została wybrana do tej roli przez samego kompozytora - Andrew Lloyda Webbera.

W 2010 roku wcieliła się w Cosette w „Les Miserables” C. Schonberga w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. Śpiewała w zespole wokalnym w musicalu „Koty”. Należy do zespołu aktorskiego spektaklu „Ale Musicale” Teatru Muzycznego Roma. Wraz z zespołem tego teatru zdobyła potrójną platynową płytę za album z muzyką z „Upiora w operze” i złotą za „Les Miserables”. W Teatrze Muzycznym w Lublinie wcieliła się w rolę Christine w musicalu „Phantom” Maury'ego Yestona i Arthura Kopita w reżyserii Daniela Kustosika. W Operze i Filharmonii Podlaskiej kontynuuje kreację roli Christine Daae w „Upiorze w operze” oraz wciela się w postać Lary Guichard w musicalu „Doktor Żywago” L. Simon w reżyserii Jakuba Szydłowskiego.

W Teatrze Rampa w Warszawie gra w „Jesus Christ Superstar”, „Twist & Shout” (Stella) oraz jest solistką koncertów musicalowych: „Musicalove”, „Broadway Exclusive”, „Broadway Street – The Show” oraz „The Best of Sir Andrew Lloyd Webber”.

Od 2018 roku jest aktorką Teatru Polskiego w Warszawie – występuje w “Żołnierzu Królowej Madagaskaru” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Artystka wystąpiła również u boku Ramina Karimloo w koncercie “The Best of Broadway”. Współpracowała z Filharmonią Dolnośląską, Opolską, Pomorską, Śląską, Zabrzańską oraz Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej.                                                       

Otrzymała Nagrodę im. Jana Kiepury w kategorii „NAJLEPSZA WOKALISTKA MUSICALOWA 2020”. 

Zagrał/zagrała: